Novinky v roce 2010

Prosinec 2010
Část naší milované leonbergeří smečky oslavila v letošním podzimu o rok více. Berbera Palomino narozená v naší chovné stanici Děda Praděda, zvíře pozorné, aktivní, stále na nohou a trochu zbytečně uštěkané, měla 28. října 2010 3 roky. Goofer Merlin Salve Leon, psisko hravé, milující všechny kolem sebe a rozdávající svou lásku nepopsatelným způsobem, by měl ve svých 2 letech, dovršených 9. prosince 2010, pomalu vyrůstat ze štěněcího chování, ale není to zatím znát, myslím, že zůstane štěnětem do pozdního věku. Všichni tři pejsani dostali dobrůtky navíc a hlavním dárkem je nová dlažba v části jejich výběhu.

Prosinec 2010
Reining v Černé Vodě srpen 2010, fotky nejsou moc kvalitní, přesto za ně moc děkuji neznámé autorce, která na závodech celý den fotila a fotky umístila na "rajčeti", jsou naše první z reiningu. Fotky zde.


Prosinec 2010
Hubertka v Zátoru 9. října 2010, kam se zajel mrknout Jožka s Richenzou, já měla drobný úraz, a opět neznámý autor pořídil určitě profi foťákem nádherné fotky.Prosinec 2010
Slezská Harta kolem dokola v září 2010, fotky v galerii, jsou ze sopečného lomu u Meziny od kamaráda, moc pěkné.30. října 2010
Hubertova jízda Jezdeckého klubu Úvalno. Ranní trial o Huberťáka, Huberťačku a Huberťátko roku si zajeli téměř všichni zúčastnění, bezmála 50 jezdců a 3 kočáry, a pohár si z dopolední soutěže převzali Martin Mužný, Hana Blahutová, Míša Gilíková. Pořadatelé naplánovali akci ve stylu punk, čili mnozí koně nepoznali své páníčky ani po čichu (pro nánosy barev, gelů a tužidel) a mnoho lidiček nepoznalo své kamarády ani po zraku. Do terénu jsme vyjeli v poledne obvyklou trasu loukami, lesy a vesnicemi Úvalno, Býkov, Pocheň, Úvalno s občerstvovací zastávkou v Býkově u hřiště a na pocheňských loukách. Večerní soud nechyběl, soudci punk a rozsudky v ostravském slangu, rozbrečeli mnohé souzené a přítomné smíchy. Foto ZDE.

2. října 2010
Ranch Mustang Veselíčko. V sobotu jsme si jeli převzít naši nejmladší klisnu k manželům Romanovým. Přesto, že jsme ji doma obsedli komunikační metodou, po třech měsících přípravy u nás, když jsem si v určité fázi přestala s Jackie (Hollywood Zorro) rozumět, potřebovala podporu a přístup profesionála a pokračovat v základním výcviku. Musím konstatovat, že po měsíčním pobytu v kvalitní škole je Jackie velmi dobře připravená pro další práci a velmi děkuji Pavlovi R. za zodpovědný profesionální přístup. Fotky ZDE.

17. - 19. září 2010
LOUČENÍ S LÉTEM V SEDLE KOLEM SLEZSKÉ HARTY. Pá: Býkov – Rázová (penzion Stará pošta). So: Rázová – Nová Pláň - Mezina – Dlouhá Stráň - Roudno – Leskovec – Rázová. Ne: Rázová – Býkov (Joe-Zet ranch). To, že mají ve vesnické hospodě v pátek v podvečer posledního panáka ferneta a po něm posledního panáka starorežné jsem do teď nezažila. Předem dohodnutá večeře v vedoucím ("žádný problém") taky nedopadla, ale zato nebo právě proto nálada nás šesti byla skvělá, nevěřila bych, jak nedostatek zboží v hospodě může způsobit tolik veselí a smíchu. Po roce jsme si dali opět scuka po kopytě – asi už tradičně – v penzionu Stará pošta, zdravé organizační jádro Honza a Terka G., Jožka G. a Zuzik R. posílily Ivo a David M. (chlapi konečně ve většině!!), abychom v sobotu pokořili za krásného počasí objezd Slezké Harty. Honzův uvzatý nápad se zrovna nesetkal s vlnou nadšení, ale i přesto se mu protáhnout nás dokola přece jen podařilo. Vyjeli jsme po 10.00 a dojeli v 19.00 hodin. Fyzicky náročný jezdecký výkon měl jeden z nás okořeněn půjčeným malým tvrdým sedlem a několikaletou absencí v jezdecké turistice. Ale dali jsme to !! Koně byli skvělí, terén zvládli s dostatkem energie a ve zdraví. Slíbená teplá večeře majitelem hospody a vidina dokoupeného zboží nás i v sobotu opět zavedla do místního výčepu, naše řady posílili manželka Lenka a dva kamarádi, ale fernet nebyl vůbec a starorežná opět v množství posledního panáku, takže jsme se najedli, z posledních sil i zasmáli a odevzdali se postýlkám. Nedělní přesun domů jsme zvládli za neuvěřitelné 2 hodiny, Richenza, Danny i my jsme se opravdu těšili na pořádný odpočinek. Fotky ZDE.

10. - 12. září 2010
Svojanov. Zhruba 200 lidiček-chovatelů, majitelů, milovníků a členů klubu plemene leonberger se sjelo na 3-denním srazu Klubu chovatelů psů leonbergerů. Z počtu zúčastněných odhaduji, že se zde mohlo pohybovat asi 150 leonbergerů, když polovina rodin vlastní nejméně 2 psy. Klub pořádal obvyklé chovatelské akce, svod mladých a bonitaci, důležitá byla členská schůze a především hodně veselý společenský večer s hudební kapelou, letos skvělou Country pětkou (loni tak dobří nebyli) okořenila demonstrace za mír a za leonbergery stoupenců hippies, což byla skupina hravých členů KCHL v úžasných parukách a oblečcích. Prostě bylo nám mezi přáteli bezvadně. Fotky ZDE.

21. srpna 2010
ČERNÁ VODA - WRC "B". Poslední závody pod hlavičkou WRC provázelo pravé letní vedro lákající spíš k válení se u vody. Do Černé Vody v Rychlebských horách jezdíme rádi, je tam krásná příroda, přijemná a přátelská atmosféra a ještě když se daří v soutěži... Ve W. Horsemnashipu open jsme spadli na 4. místo po rozjezdu v W. Pleasure, ten nejezdíme a neumíme. Na soutěž Reining am. jsme čekali 6 hodin (někteří spali, jiní se pásli) a vyjeli si 1. místo. Při zpáteční cestě jsme neodolali a chvíli pobyli u Zlatých Hor na Mistrovství světa v rýžování zlata. Fotky ZDE.

7. srpna 2010
Lovecká chata Horka n/Moravou závody WRC B. Sice už na konci závodní sezóny, ale přece jen jsem se rozhodla přihlásit se s Dannym do reiningových soutěží. Ve třídě amatér (patern # 10) jsme se umístili na 3. pohárovém místě a ve třídě Senior (patern #9) na 4. místě. Oba výsledky jsou nad mé očekávání. A poprvé jsme vydělali na zhruba polovinu nákladů na cestu do Horky.

24. července 2010
HLUČÍN - Rega ranch hobby závody Dětský ranč. Třetím závodem pokračoval seriál hobby závodů Rega ranče pro členy i nečleny WRC. Konečně jsme si vyjeli na soutěž. Sir Dunnit Zorro je letos šestiletý a dle pravidel westernového sportu musí už do soutěží na pákovém udidle. Vedení na páce jsme si vyjeli vyzkoušet do trialu a horsemanshipu nečekaně dobře obsazených závodů. Jenže nezačalo to zrovna příznivě, Danny při vystupování z vozíku uklouzl a strhl si podkovu. Ve chvíli, kdy jsme sháněli nástroje na sundání podkov, měli už všichni soutěžící v horsemanshipu opracováno a stáli na kolbišti vyvolávaní k úloze. Do té dlouhé řady závodníků jsme si nestihli ani stoupnout a už jsme byli voláni k jízdě. Dopadlo to skvěle, umístili jsme se na dekorovaném 6.místě. Do trialu už jsme se dostatečně připravili a získali jsme místo 2. Mám radost, premiéra na páce se vydařila. (Fotky ZDE – pořídila Terezka G.)

10. - 11. července 2010
VÍKEND KONÍ ÚVALNO – 4.ROČNÍK. Přehlídka jezdeckého sportu v Úvalně pro Joe-Zet ranch znamená účast Richenzy v sobotních westernových soutěžích opět s Ivou.S a Nelou W. (klisna byla unavená po naší dovolené na koních, ale jedna hvězdička v podobě poháru přece jen zazářila), účast dospěláku na večerním (až nočním, je tam fakt sranda) country, nedělní účast Sir Dunnit Zorro v předvádění plemen (AQH) a reiningu (hodně tréninkově). Do nedělního programu letos přibyla ukázka vozatajského parkuru (Josef vypadá pro jízdu ve voze dost zapáleně) - viz foto (autor J. Stančík).

2. - 6. července 2010
AGROTURISTIKA aneb dovolená na koních do Jeseníků. Býkov – Karlovice – Rejvíz – Holčovice – Býkov, to je trasa, kterou jsem po turistických stezkách vymyslela už v jarních měsících. Po důkladných připravách vše objednat, zajistit, zabalit a na nic nezapomenout pro lidi i koně jsme statečně vyrazili z našeho dvora v pátek 02.07. místo v 10 hod., až ve 13 hod., protože se našemu šéfovi výpravy zaběhla v předcházejících dnech kobyla a zrovna v pátek byla dohledána a musela být majitelem vyzvednuta (potvora jedna toulavá-člověk míní,kobyla mění…). V Branticích jsme se spojili do plného počtu 5-ti jezdců : šéf krajiny a stezek Honza G. (Ronny) a jeho dcera Terezka G. (Lady) z Lichnova, Jana A. (Gripen) z Havířova, Zuzana R. (Sir Dunnit Zorro) a Josef G. (Richenza) z Býkova, musím ještě uvézt nepostradatelný a obětavý autodoprovod se všemi zavazadly a krmením pro koně Vladimíra H.z Havířova, který nás vždy očekával v místě ubytování. Po přejezdu hlavního tahu Krnov Bruntál nám zůstala za zády civilizace a čekaly nás už jen louky, lesy, turistické cesty a stezky a nádherná příroda nepřelidněných Jeseníků. Do Karlovic jsme dorazili kolem 17 hodiny, venkovní hospůdce v Karlovicích a milým lidem se nedalo odolat a v mžiku do nás zasyčelo několik piv, dobře osvěženi jsme se pak pustili v místě noclehu do obstarání koní (umýt, nakrmit),natažení el.ohradníku,ubytování v soukromí příjemné vesnické chalupy, večeře v penzionu U řeky a nočního veselého povídání u skleniček. V sobotu dopoledne jsme pokračovali kolem Vrbna p/P a turistickou cestou kolem Černé Opavice na Rejvíz. Koně čekala ohrada, kterou jsme rozdělili ohradníkem, nás penzion Orlík, kde jsme aktivně odpočívali až do pondělí, někteří jeli do Holčovic na hudební festival, další se projel v sedle s řidičem Vladimírem kolem Rejvízu, ostatní si dopřáli vycházku k Velkému mechovému jezírku, jiný se díval na finále Wimbledonu a k tomu až do noci výborné jídlo a pití, prostě pohodička. V pondělí jsme odjeli z Rejvízu do Holčovic, tam čekala koně úvazová stáj a ohrady báječného a ochotného pana Gašparika a nás novotou vonící penzion Lesní zátiší, výborná večeře a poslední společná noc. V úterý jsme se probudili do drobného deště, který nám na skvělé náladě určitě neubral a vydali se loukami a lesy kolem Vraclávku a nad Krasovem domů. Přijeli jsme určitě unavení, ale nadšení, spokojení, ve zdraví my i koně. Přející nádherné počasí naše pocity jen podpořilo. Průchod volnou krajinou dal vzniknout výrazu "Gemelovka", šíršímu významu otázce "miluješ mě?", mnoha záchvatům smíchu a jen my víme, co znamená slovní spojení "vysypat Avii". A na závěr nezbytná fotodokumentace.

12. června 2010
VELKÉ HERALTICE - hobby závody Šustkův statek. V horkém letním dni pokračoval seriál hooby závodů Rega ranče pro členy i nečleny WRC. Do soutěží jsem z Joe-Zet ranche zapůjčila Richenzu a její žačky Nela W. z Havířova a Iva S. z Bruntálu se přihlásily do C,D trailu a horsemanshipu. Dobrou přípravu v tréninku zúročily, obě se dostaly v obou soutěžích na dekorovaná místa a odvezly si také poháry. Fotky ZDE.

15. května 2010
Černá Voda – závody VRC C,D. Silně deštivé dny a předzvěst povodní nepřidávaly k účasti na závodech mnoho elánu. Brzy ráno jsme odjížděli smířeni, že to v tom dešti nějak přežijeme. Na severozápadní straně Jeseníků však nespadla ani kapka, ale „pršely“ poháry! Soutěžící Iva S. v závodní premiéře a Nela W. si vedly skvěle. Western Horsemanship pro začínající D získala Ivka 3. místo, Nelča zajela C mládež na 3. místo a C open na 2. místo. Traily D i C byly neobvykle těžké, v D bodoval pouze 1 soutěžící, v C 2 soutěžící, ostatní skončili s nulou nebo diskvalifikací, což zrovna nevypovídá o volbě vhodné obtížnosti trailu pro pořádanou kategorii závodů. Týmy z naší stáje se i přesto s těžkými traily popraly velmi dobře. A poklona mé milované klisně – Richenza zvládla v klidu a v pohodě 7 startů. (za vydařené fotky děkuji manž. Stančíkovým)

1. - 2. května 2010
Reiningový víkend ČJF Schaumann s.r.o. ČR, Painthorse s.r.o. Kozlovice. Zajet si na závody jako divák dává příležitost poučit se z úspěchů, ale i chyb startujících a celé dění si v klidu a pohodě užít. Tak jsem si v sobotu užívala. Pro čtyři jezdecké kategorie byly vypsány paterny 4, 5, 6, 8. K vidění byly i 70-ti bodové výkony. Závody byly dvoudenní a v neděli pak pokračovaly. Bezva den mohu doplnit několika fotkami ze závodu, z dekorování, z opracoviště a ze života pořádajícího super ranče v Beskydech.

24. dubna 2010
První westernový trénink v Úvalně. Jezdecký klub Úvalno organizoval tréninkové dny už mnohokrát, ale zatím ve skokovém sportu. Tréninkový den ve westernovém ježdění se konal poprvé a účast pěti jezdců byla uspokojivá. Někteří přijeli vylepšit své jezdecké umění, někteří chtěli pokročit v přiježděnosti koně, další se připravovali na závody. O jezdce i diváky bylo po stránce občerstvení v Konírně dobře postaráno, nakonec jako vždy. Zúčastnění projevili zájem o další lekce, proto je další tréninkový den plánován na sobotu 22. května 2010. Přihlášky je možné posílat už nyní na melcr.r@tiscali.cz nebo richenza.zr@email.cz. Pozvánka a propozice jsou zde. Několik fotek zde.

18.dubna 2010
Klubová výstava leonbergerů (KCHL)- Krásná louka Mladá Boleslav. Klubové výstavy jsou mezi výstavami pro plemeno ty prestižní pro velkou konkurenci. Měli jsme za sebou třistakilometrový noční přesun, ale očekávání průběhu a předvýstavní příprava nedovolí myslet na únavu a nevyspání. Goofer Merlina SL jsem předvedla ve třídě mladých s dalšími 12-cti psy a dostal známku VD (velmi dobrá). Pan rozhodčí J. Němec psovi vytkl, že je v růstu a má v pohybu přestavěnou záď. Berberu Palomino DP posuzoval ve třídě otevřené pan rozhodčí K. Hořák (pro mě je skutečný odborník a profesionál pro naše plemeno, jeden z mála). Berbera od něj dostala známku V (výborná) bez pořadí (pořadí dostávají pouze první 4 jedinci, ti pak postupují do finále) a při způsobu vyřazování z kruhu si Berberu odkládal až k posledním 9-ti fenám z celkového počtu 26. Titul Klubového vítěze letos získal Arthur od Sv. Linharta. Fotky ZDE.

11. dubna 2010
Národní výstava psů všech plemen Černá Louka Ostrava. Nepříznivé momenty výstavního dopoledne měly podobu dvou vodítek na tři psy, výstavního kruhu umístěného na venkovní travnaté ploše při 10st.C a zcela nečitelných posudků psaných ručně a ve zkratkách, které po sobě nepřečetl ani student zapisovatel. K příznivým momentům jistě patří, že celé dopoledne nepršelo a téměř nefoukalo, setkání se známými majiteli leonků a třemi sestrami Merlina, mj. všechny tři byly velmi úspěšné se známkami V1 CAJC, V1 CAC, V2 . A moment mé spokojenosti nastal , když G.Merlin získal ve třídě mladých 2.pořadí za vítězným psem, i když se známkou VD (pan rozhodčí více výborných nezadal) a Berbera P. získala ve třídě otevřené známku výborná 4. v pořadí. Vydatně pršet začalo naštěstí až při cestě domů. (děkuji pánům fotografům!) Fotky ZDE.

Předjaří 2010
Začátek března na Joe-Zet ranči - fotografie.
12. března 2010
Zima 2010 na Joe-Zet ranči. Leden a únor 2010 byl i u nás, jako nakonec všude, trochu složitější. Zima byla opravdu nádherná, ale pracná a v mnohém omezující pro ohromné množství sněhu. Pro koně pasivita a omezení pohybu, pro psy obrovská radost a zábava, když na dvoře vzniklo několik sněhových "kopců". Zima 2010 - fotografie.

Novinky 2007 Novinky 2008 Novinky 2009 Novinky 2010 Novinky 2011 Novinky 2012 Novinky 2013 Novinky 2014 Novinky 2015 Novinky 2016 Novinky 2017 Novinky 2018