Vítáme vás na oficiálních stránkách Spring-Zet ranče

Už jsem byla velká holka s vlastní rodinou, když jsem měla jednou v noci sen. Zdálo se mi o bílém koni, který s nefalšovanou koňskou přirozeností řádil na pastvině ve stráni. Ráno jsem přesně věděla, co ještě mi chybí k šťastnému a naplněnému životu... První byla teplokrevná Eli, (Ema 7-840 nar. 20. 2. 1984: o. 2268 Quoniam hrušovanský m. Ela 7-525), trošku svéhlavá bílá klisna velmi příjemná pro začátečníka a spolehlivá v terénu. Později nám dala hřebce Erose (1995, po Diethelm 2438) a hřebce Valmonta (1998, po 2406 Artist). Druhý byl plnokrevný tmavý hnědák Yukon (Voloďa nar. 15. 3. 1985: o. Val II m. Vltavanka) koupený z dostihové dráhy, ale zvládla jsem to. Měl úžasné chody a vyučili jsme se v základech drezúry.

Snaha dělat v životě věci pořádně, vlastnit koně a chovat se k nim bez předsudků, mýtů a polopravd, ale s odbornými znalostmi, zvládnout jízdu na koni technicky správně a korektně, mě zavedla do nově otevřeného ročního kurzu „Trenér sportovních koní“ ve Středním odborném učilišti zemědělském Praha – Velká Chuchle. Učivo nám přednášeli skvělí odborníci – paní Ing. Lenka Gotthardová, paní Ing. Jana Šulcová, pan MVDr. Roman Janásek a další. Závěrečná zkouška se skládala z předmětů chov koní, fyziologie a metodika tréninku, teorie a taktika jízdy jezdeckých soutěží, jezdecké soutěže. Po ústní zkoušce z teorie následovala zkouška základního výcviku, na tu mě připravila paní Ing. Vítková s dcerou Ladou. Úspěšným absolvováním zkoušky jsem získala jezdeckou licenci ČJF a později, když mě okolnosti přivedly k westernovému sportu, jsem po úspěšném absolvování další zkoušky získala jezdeckou licenci WRC. Pochopit koňskou duši a nahlédnout do ní mi pomohla metoda Join Up pana Montyho Robertse, kterou v komunikaci s koňmi používám.

Tak časově, finančně a fyzicky náročný koníček jako jezdectví s chovem koní a zálibu v budování domu a zahrady spojenou s životní nutností nelze provozovat bez fyzické síly, řemeslného umu a týmu lidí se společnou láskou a vzájemnou podporou. Za převážnou většinu stavebních prací, za složené seno, slámu, pytle obilí, za střídavý úklid ve stáji a další činnosti děkuji svému příteli a skvělým synům Janovi a Václavovi, kteří nám pomáhají nejen s rekonstrukcí domu a zahrady, ale také můžeme odjet třeba i na dovolenou.

Zuzana Rozsypalová